Log in

4L: Niemiecka Regionalliga, kto walczy o awans i jak?

Niemiecka 4 Liga (Regionalliga) jest podzielona na pięć grup przypisanych do regionów. Zwycięskie drużyny nie awansują jednak bezpośrednio do profesjonalnej, centralnej trzeciej ligi niemieckiej i muszą rozegrać baraże o trzy premiowane miejsca. Trochę to przypomina naszą 4 ligę śląska, gdzie o jedno miejsce w 3 lidze obiegają się mistrzowie dwóch grup, co wydaje się być nie do końca sprawiedliwe jako, że cały sezon uzależnia się od jednego spotkania.

 

Jak wspomniałem, w barażach występują mistrzowie 5 grup z jedny wyjątkiem grupy SüdWest (Południowo-Zachodniej), gdzie prawo barażu mają dwa pierwsze zespoły. W trzech grupach do rozegrania jest 34 spotkań, w bawarskiej i południowo-zachodniej 36, bo tu występuje 19 ekip.

Wykonałem mały przegląd w poszukiwaniu starych, tradycyjnych "marek", które w ostatnich latach muszą walczyć o byt i powrót do rozgrywek centralnych. Pierwszą drużyną na mojej liście to obecny lider RL Bayern, TSV1860 Monachium, klub należący do najstarszych niemieckich klubów. Po wielu nieporozumieniach w ostatnich latach, niepewnych i nieobliczalnych sponsorów, właścicieli klub spadł do 4 ligi i stara się o powrót do trzeciej ligi. Ostatnio jakby trochę uspokoiło się u bawarskich "Lwów", a sportowo 11 oczek przewagi na rezerwami Bayernu i osiem spotkań do końca, więc wydaje się, że awans jest w zasięgu ręki.

W grupie południowo-zachodniej o awans walczą trzy druzyny, ale najbardziej znaną jest chyba Kickers Offenbach, który przez ponad 20 lat grał w pierwszej lidze. W Bundeslidze Offenbach ostatni raz występował w roku 1984, a ostatni rok w 2 lidze to 2008. Klub z tradycją i wieloma sytuacjami kryzysowymi, w ostatnich latach ogłaszał upadłość i zaczynał od zera. Teraz jest na najlepszej drodze do trzeciej ligi, której szeregi opuścił w 2013 roku. Liderem ligi jest 1. FC Saarbrücken, klub, który zaliczył pięć sezonów w Bundeslidze i 29 sezonów w drugiej lidze! Na trzecim miejscu jest SV Waldhof Mannheim z siedmioletnim stażem w Bundeslidze!

W grupie zachodniej RL West na czele ligi jest KFC Uerdingen 05, który występował w Bundeslidze 14 lat, a w drugiej BL lat jedenaście. Plany awansu może pokrzyżować Victoria Köln, która jest na drugim miejscu ze stratą 2 punktów, ale z zaległymi dwoma spotkaniami.

RL NordOst (Północno-Wschodnia) - tu wydaje się być sprawa awansu rostrzygnięta, a liderem jest Energie Cottbus, z potężną 18 punktową przewagą nad Dynamem Berlin. Energie, to jeden z nielicznych klubów byłęj NRD, który grał 6 lat w Bundeslidze i jedenaście w 2. Bundeslidze. Obok Hansy Rostock (12 Lat BL, 8 lat 2.BL - Dzięki TW @MaciejIwanow) nie udało się to żadnemu innemu klubowi z byłej NRD. Hansa gra w tym sezonie o jeden poziom niżej w Oberlidze.

RL Nord (Północ), tutaj swoje najlepsze dni przeżywają rezerwy drużyn, które w Bundeslidze ich raczej nie mają. Liderem jest HSV II Hamburg, a drugie miejsce VfL Wolfsburg.

 

Kandydaci do spotkań barażowych:

TSV 1860 Monachium (RL Bayern - Bawaria)

Kickers Offenbach (RL SüdWest - Poludniowo-Zachodnia)

1. FC Saarbrücken (RL SüdWest - Poludniowo-Zachodnia)

SV Waldhof Mannheim (RL SüdWest - Poludniowo-Zachodnia)

KFC Uerdingen 05 (RL West - Zachodnia)

FC Viktoria Köln (RL West - Zachodnia)

Energie Cottbus (RL NordOst - Północno-Wschodnia)

HSV II Hamburg (RL Nord - Północ)

VfL II Wolfsburg (RL Nord - Północ)

 


Źródło własne

 

 

Ostatnio zmienianywtorek, 03 kwiecień 2018 17:44

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.