La Liga: Miliardowa umowa dzieli hiszpańską piłkę

Inwestor z Luksemburga zapewnił sobie prawa telewizyjne hiszpańskiej La Ligi. Całkowity koszt inwestycji to 2 miliardy Euro, a umowa ma obowiązywać przez pięćdziesiąt lat. Umowy nie akceptuje Hiszpański Zwiazek Piłkarski, FC Barcelona, Real Madryt oraz trzy mniejsze kluby.

Hiszpańskie kluby zawodowe zatwierdziły ostatecznie sporną umowę z inwestorem z Luksemburga. Walne Zgromadzenie klubów La Liga, które zebrało się w piątek w Madrycie, przyjęło przytłaczającą większością głosów - 37:4 umowę z byłym właścicielem Formuły 1.

Za wpłacenie ok. 2 miliardów Euro inwestor otrzyma na okers pięćdziesięciu lat 11 procent przychodów z praw telewizyjnych za pierwszą i drugą ligę. Do tego otrzyma 8% praw do handlu oraz technologii. Szef La Liga, Javier Tebas, oznajmił, ze to ogromny postęp dla rozwoju hiszpańskiej piłki.

Dwa topowe kluby Hiszpanii, Real Madryt i FC Barcelona oraz Athletic Bilbao nie biorą udziału w projekcie, co oznacza, że nie otrzymaja pieniędzy, ale za to nie muszą odstępować swoich praw. Z tego powodu, po przyjęciu projektu w sierpniu, trzeba było zmienić tekst umowy, zredukować o ok. 700 Euro kwotę inwestycji i ponownie poddać ją głosowaniu.

Przeciwnicy projektu, do których należy także hiszpański związek piłkarski RFEF, zaproponowali alternatywę modernizacji oraz przełamania finansowych problemów wielu klubów, a mianowicie zaciągnięcie kredytu w podobnej kwocie. Przy okazji uznali umowę za nieważną i ogłosili podjęcie kroków prawnych przeciwko La Liga.

Tebas traktuje tą groźbę jako ryzyko, ale nie ma wielkich obaw, że projekt nie zostanie zrealizowany. Dodał także "Proszę, o zastanowieniu się na tym, dlaczego 37 klubów tak jednoznacznie zaakceptowało umowę. To nie są idioci."

Już w nastepnych tygodniach kluby powinny otrzymać pierwszą transzę 400 milionów Euro. Ta kwota ma zapewnić poprawienie infrastruktury i digitalizacji oraz wspomóc sprzedaż praw na rynkach zagranicznych.

Już w nastepnych tygodniach kluby powinny otrzymać pierwszą transzę 400 milionów Euro. Ta kwota ma zapewnić poprawienie infrastruktury i digitalizacji oraz wspomóc sprzedaż praw na rynkach zagranicznych. Ogólnie oprócz wspomnianej trójki - Barcelona, Real, Bilbao na "nie" głosowały jeszcze dwa kluby, ale czy przyłączą się do projekty, czy go zbojkotują nie ma jak na razie klarownej odpowiedzi. Nieoficjalnie mówi się, że przeciwko głosowało dwóch drugoligowców: Real Oviedo i UD Ibiza.

Jeśli chciałbyś pisać i opiekować się La Liga na naszym portalu, napisz nam krótką wiadomość mailową.

Zapraszamy do darmowej zabawy w typowanie wyników ligi - LINK DO PLATFORMY KICKTIPP.PL

 

Źródło EuroKick.pl

 

 

Czytany 551 razy

Media

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.