Log in

3L: Reorganizacja III ligi od sezonu 2016/2017

Od dłuższego czasu mówiło się, że obecna formuła III-ligowych rozgrywek nie potrwa długo, ponieważ jest uznawana za stan przejściowy. Dziś poznaliśmy szczegóły reorganizacji rozgrywek, która ma nastąpić od sezonu 2016/2017.

Gr. I - kluby z ZPN: Łódzki, Mazowiecki, Podlaski, Warmińsko-Mazurski;
Gr. II - kluby z ZPN: Kujawsko-Pomorski, Wielkopolski, Pomorski, Zachodniopomorski;
Gr. III - kluby z ZPN: Lubuski, Dolnośląski, Opolski, Śląski;
Gr. IV - kluby z ZPN: Podkarpacki, Małopolski, Lubelski, Świętokrzyski.

Przed rozpoczęciem każdego sezonu rozgrywkowego, Związki Piłki Nożnej właściwe dla danej grupy rozgrywkowej przeprowadzą konsultacje celem wyłonienia Związku prowadzącego rozgrywki w danym sezonie.

Jak się każdy domyśla, po zakończeniu sezonu 2015/2016 zmienią się zasady awansów i spadków, w celu uformowania nowych grup rozgrywkowych, co następuje:
- drużyny, które zajmą 1 miejsca w tabeli każdej z grup III ligi wezmą udział w meczach barażowych o awans do rozgrywek II ligi (do II ligi awans uzyskają 4 drużyny),
- drużyny, które zajmą 7 lub niższe miejsce w tabeli każdej z grup III ligi spadną do IV ligi,
- liczba drużyn spadających do IV ligi może ulec zwiększeniu w zależności od przynależności terytorialnej klubów spadających z II ligi,
- awans do rozgrywek każdej z grup III ligi w sezonie 2016/2017 uzyskają 4 zespoły IV ligi - mistrzowie rozgrywek IV ligi z poszczególnych ZPN.

Jednocześnie dopuszcza się możliwość prowadzenia rozgrywek III ligi w sezonach 2014/2015 i 2015/2016 z udziałem większej niż 16 liczby drużyn w każdej z grup.

Po zakończeniu sezonu 2016/2017 i następnych:
- drużyny, które zajmą 1 miejsca w tabeli każdej z grup III ligi uzyskają awans do rozgrywek II ligi,
- drużyny, które zajmą miejsca 14-16 w tabeli każdej z grup III ligi spadną do IV ligi,
- liczba drużyn spadających do IV ligi może ulec zwiększeniu w zależności od przynależności terytorialnej klubów spadających z II ligi,
- awans do rozgrywek każdej z grup III ligi w następnym sezonie uzyskają 4 zespoły IV ligi - mistrzowie rozgrywek IV ligi poszczególnych ZPN.

Reformy PZPN rozpoczęły się od T-Mobile Ekstraklasy, przez reorganizację II ligi i wreszcie poprawę poziomu w III lidze. Jednak czy rzeczywiście poprawę? Wiele związkowych decyzji jest dobrych, ale nad wieloma trzeba się poważnie zastanowić, żeby stwierdzić, czy czasem nie są one chybione. Połączenie II ligi i tak pociągnie za sobą konsekwencję, a dodatkowa reorganizacja rozgrywek III ligi spowoduje, że wiele piłkarsko mocnych zespołów będzie kopać piłkę w niższych klasach rozgrywkowych. Oczywiście, wszystko zostanie poddane ocenie subiektywnej, jednak na nią trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Jakieś 5 lat.

Źródło: ŚlZPN

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 15 kwiecień 2019 21:31
red

Więcej w tej kategorii: « 3L: Sparingi zima 2019 [AKTUALIZACJA]

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.